مشکلات سوباتان

ییلاق سوباتان بعنوان یک منطقه نمونه گردشگری در دهه گذشته شدیداً مورد توجه گردشگران ، خصوصاً طبیعت گردان قرار گرفته است . این منطقه فاقد زیرساختهای اولیه بوده و چنانچه این مشکلات حل شود ، می توان به آینده سوباتان بعنوان یکی از قطبهای گردشگری گیلان امیدوار شد .

1- راه : بدلیل نبود راه مستقیم از لیسار به سوباتان که فاصله آن حدود 20 کیلومتر می باشد ، بناچار ساکنین با طی بیش از 60 کیلومتر از طریق تالش و ییلاقات جوکندان به منطقه مسافرت می کنند .

2-  برق : یکی از نیازهای اولیه و اصلی سوباتان با بیش از 400 خانوار برق می باشد که با وجود انتقال برق به ییلاقات همجوار ، هنوز اقدامی برای انتقال برق به سوباتان انجام نگرفته است ، در حالی که شب ها بیش از 150 دستگاه موتور برق با هزینه بالا مورد استفاده قرار می گیرد . شاید یکی از راههای حل این مشکل ، توسعه سیستم تولید برق خورشیدی در این منطقه باشد .

3- آب : با وجود لوله کشی آب در شهرک سوباتان ، سیستم لوله کشی غیر فنی و نا صحیح  بوده و بجز تعداد معدودی از ساکنین ، اکثریت  مردم در مضیغه کمبود آب آشامیدنی هستند .

4-  تلفن همراه : از دو سال پیش دکل تقویت تلفن همراه بدلیل نبود برق از کار افتاده است . حل مشکل تلفن سوباتان وابسته به حل مشکل برق منطقه است .

5- بهداشت : بدلیل عدم وجود خانه بهداشت فصلی مشکلات فراوانی برای اهالی و گردشگران وجود دارد .

6- هتل و متل مناسبی که در حد مسافران وگردشگران مشتاق این منطقه باشد وجود ندارد .

7- امکانات ورزشی :  با عنایت به حضور قشر عظیمی از جوانان و نوجوانان بخصوص در فصل تابستان هیج امکاناتی در زمینه ورزش وجود ندارد . احیای ورزشهای بومی و محلی(کشتی تالشی – کمربند بازی – چلینگ آغاجی بازی – بادبادک بازی – سُرسُره بازی و …..)که نیازی به امکانات آنچنانی ندارند یکی از راههای حل این مشکل بنظر می رسد .