مدتها بود که شنیده بودم روستایی بنام سوباتان در کشور ترکیه وجود دارد و از طریق اینترنت در جستجوی یافتن این روستای همنام با سوباتان ایران بودم.با گسترش دامنه شبکه های مجازی برای شناسایی این روستا در گروههای مختلف از اعضا یاری طلبیدم تا اینکه جوانی خوش ذوق روستای سوباتان ترکیه را شناسایی و معرفی نمود.

این روستای همنام ییلاق ما در استان کارس (kars)ترکیه و در نزدیکی مرز کشور ارمنستان قرار دارد .

فاصله شهر وان ترکیه تا مرکز استان کارس445 کیلومتر و فاصله کارس تا روستای سوباتان 28 کیلومتر می باشد.

 

علت نامگذاری روستا همانطور که در معرفی سوباتان ایران ذکر شد آبی است که در آن روستا به زیر زمین فرو می رود.

(سوباتان یعنی محل فرو رفتن آب).

در این روستا آبی هست که از کوه …الاجا… سرچشمه گرفته و پس از عبور از وسط روستا در محلی به زیر زمین فرو می رود .

ساکنین آن ترکهای قره باش و ترکهای بومی ترکمه هستند .اهالی این روستا بومیان اهل تسنن هستند . پیوندهای خویشاوندی تا حد زیادی در این روستا قوی هست .

سوباتان از مرکز استان کارس 28 کیلو متر فاصله دارد .آب و هوای منطقه خشک و با زمستانهای سرد و تابستانهای گرم می باشد .

جمعیت روستای سوباتان ترکیه نسبت به سالهای گذشته در حال کاهش است بطوری که سوباتان ترکیه در سال2000 تعداد1233 نفر جمعیت داشته و در سال 2012 به 788 نفر کاهش یافته است .

اقتصاد روستا به کشاورزی و دامداری وابسته است .

در نقشه زیر سوباتان ایران با نقطه زرد و سوباتان ترکیه با نقطه سفید مشخص شده است .

 

این روستا دارای مدرسه دوره ابتدایی بوده و در قالب طرح آموزش سیار، دانش آموزان دوره ابتدایی از روستاهای اطراف نیز به سوباتان می آیند .

روستای سوباتان ترکیه دارای شبکه آب آشامیدنی و برق و تلفن ثابت و اداره پست و تلگراف بوده  و اداره شبکه بهداشت غیر فعال می باشد .

راه مواصلاتی روستای سوباتان ترکیه آسفالت می باشد .

پس از شناسایی سایت اینترنتی شهرداری شهر کارس ، دعوتنامه ای را برای مسافرت تعدادی از مردم و مسئولین روستای سوباتان و شهر کارس برایشان ارسال نموده ام تا در صورت قبول دعوت، ارتباط فرهنگی و اجتماعی بین دو روستای همنام دو کشور همسایه ایجاد گردد .

در صورت پذیرش دعوت از سوی آنان تعدادی از مسئولین و اهالی سوباتان ایران نیز می توانند جهت دیدار از سوباتان ترکیه به آن کشور سفر کنند .