محله های ییلاق سوباتان

شهرک ییلاقی سوباتان از چندین محله تشکیل شده که هریک از این محلات معمولاً ساکنین یک یا چند روستای لیسار را در خود جای داده اند :

1-  بازار سوباتان = این محله مرکز ییلاقات سوباتان است که وجود بازارچه ای بزرگ آن را از سایر ییلاقات تالش متمایز ساخته است. اکثر اهالی سوباتان در این محله سکونت دارند و این محل به ساکنین روستای خاصی از لیسار اختصاص ندارد و حدود 300 خانوار در این شهرک ییلاقی زندگی می کنند .

\

2- قلعه بین یوردی = محل سکونت اهالی قلعه بین لیسار است و حدود 70 خانوار در این محل زندگی می کنند .

\

3- کَلَمَر= که در درّه پایین دست قلعه بین یوردی واقع شده و ساکنین قشلاق نشین دارد و محل سکونت بیش 20 خانوار از دامداران لیساری است ولی متاسفانه هنوز فاقد امکانات اولیه زندگی از قبیل راه و برق و ….. می باشد .

4 – مِیلَه بُلاغی = محله سکونت قوم تخته ای لیسار و اهالی داوان است و بیش از 50 خانوار در این محله ساکن هستند .

\

5 – نومندان یوردی = که بخشی از شهرک سوباتان است ، محله نومندانیها و قلعه دوشیها لیسار می باشد .

\

6- گزنه هونی = محل سکونت تعدادی از قوم شاندرمنیها و اهالی چندین روستای لیسار است ، تا چند سال پیش تعدادی از دامداران بصورت دائمی در آنجا زندگی می کردند . گزنه هونی بیش از 50 خانوار است .

\

7- هُونی یَش = محل زندگی جمعی از دامداران لیساری و اهالی لیسار محله اول و دوم و حجت محله و سوست است . تعدادی از دامداران هنوز هم بصورت دائمی در این محل زندگی می کنند ، مشاهده ساختمانهای عریض و طویل بنام \”کوم\” در تصویر محل ، که در زمستان بعنوان طویله شبانه روزی گوسفندان مورد استفاده قرار می گیرد بیانگر اقامت دائمی دامداران می باشد .

\

نمونه ای از ساختمان \” کوم\” در روستای \”هونی یش\” که دامداران علوفه لازم سالانه را در آن ذخیره و آب چشمه ای را از داخل طویله عبور می دادند تا در روزهای پر برف و سخت زمستان نیازی به بیرون آوردن گوسفندان نداشته باشند . معماری و مصالح بکار رفته در ساختمان کوم بگونه ای استادانه است که در سرمای زمستان نیازی به وسایل گرمایشی وجود ندارد . دارازای کوم بستگی به تعداد گوسفندان دامدار در زمستان دارد و در کوم تصویر زیر حدود 200 گوسفند قابل نگهداری است . در زمانهای قدیم ارتفاع برف در این مناطق گاهی به دو متر نیز می رسید .

\

به دلیل سکونت دائمی تعدادی از دامداران در محله\”هُونی یَش \”مسجد قدیمی بزرگی  در این محل بنا شده است .

\

8 – بیدَه پِشت = محل سکونت بیش از 50 خانوار از اهالی هره دشت شمالی لیسار است .

\

9 – قوری دَرَه  = روستای دامداران لیساری و هره دشتی است و این محل نیز چندین ساکن دائمی دارد .

\

10- پهن لی _ سوکِدی و روستای گنج خانه = که هر سه در شرق غار گنج خانه قرار دارند محل سکونت تعدادی از دامداران طایفه شاندرمن و هره دشتیها و جنگل نشینان لیساری می باشند .

\

11- وِرَزان = که آبشار ورزان نیز در این منطقه قرار گرفته محل زندگی هره دشتیها و جمعی از دامداران جنگل نشین لیسار است .

\

روستای ورزان بسیار وسیع بوده و امکان نمایش آن در یک عکس وجود ندارد . در تصویر زیر بخش دیگری از این روستا که در کنار رودخانه ورزان و پایین تر از آبشار قرار دارد نشان داده می شود .

\

نمائی از آبشار زیبای ورزان

\

12 – قارا پالچخ = این محله در ضلع جنوبی ورزان قرار گرفته و محل زندگی دامداران هره دشتی می باشد .

\

13 – شَتَ ژی – سَلَمر = که در شمال غربی سوباتان و حد فاصل بین ورزان و ماهار واقع شده اند محل سکونت دامداران و جنگل نشینان لیساری می باشند .

\

14-  ماهار – علی حیدر =  که آخرین قریه شمال غربی سوباتان و مرز بین ییلاقات لیسار و خطبه سرا می باشد ، محل سکونت جمعی از هره دشتیها ، خصوصاً طایفه آقاجانی هاست . در این روستا و بر سر مسیر بزرگترین شاخه رود خانه لیسار آبشار زیبایی قرار دارد که کمتر شناخته شده و بدلیل نبود راه مناسب از سوباتان به ماهار زیبائی این آبشار در هاله ای از فراموشی قرار گرفته است .

نمائی از ماهار

\

این آبشار بسیار زیبا بدلیل عدم وجود راه دسترسی از سوباتان به ماهار کاملاً گمنام و فراموش شده باقی مانده است .

\

15-  ساری بلاغ – الله قلی یوردی – قارا بلاغ – عنّاف – چم چمی و باقادا گول = ییلاقات بالا دستی سوباتان بوده و ساکنین چادر نشین و دامداران لیساری را پذیرا هستند و بیشتر بعنوان مرتع بهره برداری می شوند .

نمائی از ییلاق چَم چَمی

\

16 –  برون بالا و پائین = دو روستای جنگلی نزدیک به هم هستند که حدود پنج کیلو متر با سوباتان فاصله دارند و راه لیسار به سوباتان از وسط این دو روستا می گذرد . ساکنین این دو روستا دائمی بوده و زمستانها را هم در آنجا می گذرانند و بعضی از آنها تابستانها به سوباتان و یا ییلاقات بالاتر کوچ می کنند . در این روستاها مدرسه دایر بوده و مساجد بزرگی نیز ساخته شده است ولی از وجود کلیه امکانات رفاهی از قبیل آب ، برق و راه محرومند .

\

17 – بینه هونی = این روستا نیز جنگلی بوده و ساکنین دائمی دارد . امّا به سوباتان نزدیکتر بوده و فاصله آن حدود سه کیلومتر است . راه لیسار به سوباتان از کنار آن می گذرد و در صورت تکمیل شدن این راه مشکل اساسی این روستاها نیز حل خواهد شد .

روستای بینه هونی از نمای جنوبی

\