بازار سوباتان بزرگترین بازار سنتی ییلاقات گیلان است که 40 مغازه چوبی با معماری محلی در یک راسته پاساژ فرم (در هر طرف 20 مغازه روبروی هم) بنا شده که قدمت آن به چند صد سال پیش می رسد.

در این بازار حدود 10 قصابی سنتی که بهترین کباب بره محلی را به گردشگران ارائه می کنند دایر است و حدود 10 دکان محلی خوار بار فروشی و یک خیاطی سنتی که هنوز بشکل قدیمی لباسهای شال می دوزد فعال است.

در این بازار 3 مغازه نان محلی می پزند و یک مغازه نیز لوازم یدکی موتور سیگلت می فروشد.البته تعمیرگاه موتور نیز در سوباتان دایر است.

مغازه عسل فروشی سوباتان نیز با ارائه بهترین عسلها و گرده های گل یکی دیگر از مغازه های مهم خصوصا جهت تهیه سوغاتی برای گردشگران است.

در سالهای گذشته پالان دوزی سنتی نیز در این بازار دایر بود که با فوت این صنعتگر سنتی پرونده آن بسته شد.

وجود 2 پزشکیار محلی و انجام تزریقات و پانسمان و ارائه داروهای ضروری و یک شکسته بند محلی نیز مشکلات درمانی اهالی را مرتفع می کنند.

این بازار در مرکزبت ییلاقات لیسار و جوکندان واقع شده که مایحتاج دهها روستای عشایر نشین منطقه با هزاران عشایر را تامین می کند.

سبک کار این معازه ها کاملا سنتی بوده به این معنی که اولا تمامی اجناس از قبیل کفش و لباس و لوازم خانگی تا لوازم سوپرمارکتی و خوراکی حتی داروجات مورد نیاز مردم را بفروش گذاشته اند و از طرف دیگر هنوز مبادله و معامله در این مغازه ها بصورت پایاپای یا کالا به کالا انجام می گیرد.

معامله پایاپای به این معناست که دامداران تمامی محصولات خود از قبیل پنیر ، کشک ، کره ، پشم و گیاهان دارویی از قبیل آویشن ، گلپر ، بومادران ، علف چای ، پونه و صنایع دستی خود شامل جوراب شال ، گیوه شال ، جاجیم و سایر دست بافتها و میوه های جنگلی شامل سیب و به و گردو و گلابی و ازگیل و آلوچه کوهی و قاره گیله و غیره را به مغازه داران ارائه نموده و در مقابل تمامی مایحتاج خود شامل پارچه ، کفش و لباس ، برنج و قند و چای غیره را تحویل می گیرند.

علاوه براین سالانه بین 8 تا 10 هزار نفر توریست داخلی و خارجی از سوباتان بازدید می کنند که بازار سوباتان تمامی مایحتاج این تعداد توریست را نیز به قیمت شهر تالش تامین می کنند.

بازار سوباتان برق نداشته و کارتخوان و عابر بانک ندارد و لذا بسیاری از مسافران غافلگیر شده و با مشکل پول نقد روبرو می شوند ولی خوشبختانه فرهنگ نسیه فروشی حتی به افراد ناشناس در این بازار رواج دارد و باید خدا را شاکر بود که تا کنون هرگز مسافران از این اعتماد بازاریان سوء استفاده نکرده اند.